Začíname

Ahojte kamaráti

práve ste začali čítať zápisky saleziána Sahiba, ktorý prichádza ako misionár z Indie. Jeho zápisník sa stal súčasťou celoslovenskej verejnej zbierky Tehlička, ktorú organizujeme. Chceme ňou upozorniť na situáciu v Južnom Sudáne a vyzbierať financie na podporu vzdelávacích programov realizovaných saleziánmi.

 

Udalosti, ktoré sa odohrávajú okolo a svoje postrehy zaznamenáva Sahib do svojho Sudánskeho zápisníka. Vďaka tomu môžeme spoznať, ako sa saleziánske stredisko v priebehu vojnového konfliktu premenilo na utečenecký tábor a ako sa tam vyrovnávajú s potrebami ľudí a najmä detí a mladých. V zápisníku sa dočítate:

  • Saleziánsky misionár Sahib mení pôsobisko. Prichádza z Indie do Južného Sudánu. Rozhodol sa, že si bude svoje zážitky a postrehy zapisovať do Sudánskeho zápisníka. Spoznáva saleziánske dielo, novú krajinu, novú kultúru.
  • Dozvieme sa, ako vojna mení všetko. Do saleziánskeho strediska prichádzajú vnútorne vysídlení obyvatelia okolitých dedín. Sú to prevažne ženy, deti a mladí ľudia. Vzniká utečenecký tábor – „mestečko“.
  • Od Sahiba sa dozvieme, ako vyzerá život v „mestečku“. Saleziáni robia, čo môžu. Poskytujú jedlo, lieky, zdravotnú starostlivosť, vzdelávanie
  • Prešlo niekoľko týždňov. Väčšia časť utečencov odišla a mnohí zostali. Deti sa učia aj pod holým nebom.
  • Mladí sú nádejou pre krajinu. Učíme ich remeslám a pestovaniu plodín. Niekedy je to náročné a Sahib pociťuje aj sklamanie.
  • Sabih cestuje do Európy. Potrebujú pomoc, bez toho nemôžu pokračovať. Na Slovensku sa dohodol. Tehlička 2017 bude na podporu ich projektov. Je šťastný, že k nám prišiel.

 

 

 

 

Prvé riadky od Sahiba už čoskoro :)

Námety na aktivity

Už čoskoro sa môžete tešiť na kvarteto, tajničku či kuchárske recepty a mnohé iné hry a aktivity. Zostaňte a sledujte nás :)